Právnik, bezpečnostný analytik a krízový manažér, ktorý pôsobil viac ako dve desaťročia v ozbrojených a bezpečnostných zboroch na rôznych výkonných aj manažérskych pozíciách. Spolupodieľal sa na tvorbe a aktívnom pripomienkovaní viacerých zákonov v oblasti personálneho manažmentu a aktívne pôsobil ako predseda jednej zo sekcií odborovej organizácie Sloves a ako člen smenu KOZ – Konfederácie odborových zväzov. V súčastnosti sa ako poslanec mestského zastupiteľstva v Lučenci, už tretie volebné obdobie, aktívne venuje samospráve, svojmu mestu, svojim záľubám a predovšetkým rodine. JUDr. Jozef Oravec.
Vaša kariéra v ozbrojených a bezpečnostných zložkách trvala viac ako dve desaťročia. Aké kľúčové momenty v tomto období najviac formovali Váš pohľad na svet a prácu s ľuďmi?
Základným predpokladom práce pre štát v rámci štátnej služby je absolútne dodržiavanie zákonov a vysoký morálny kredit. Vždy som sa počas svojho pracovného pôsobenia snažil o to, aby moja práca bola zákonná a nespochybniteľná. Vo vzťahu ku kolegom a podriadeným som sa vždy snažil vystupovať tak, aby som sa mohol pozrieť do zrkadla, prípadne spolupracovníkom priamo do očí, bez výčitiek a pocitu, že som niekomu krivdil.
Ako bezpečnostný analytik a krízový manažér ste čelili mnohým náročným situáciám. Čo podľa Vás odlišuje dobrého krízového manažéra od výborného?
Akýkoľvek zadefinovaný krízový stav, ktorý si vyžaduje riešenie, musí byť realizovaný odborne, profesionálne a bez rôznych zákulisných vplyvov z vonkajšieho prostredia. Sám som predostrel niekoľko podnetov na zmeny pre zlepšenia v oblasti zdravotníctva, problémom však je, keď manažéri na najvyšších poschodiach nechcú počúvať podnety odspodu. A potom stagnujeme vo viacerých oblastiach života.
Podieľali ste sa na tvorbe zákonov v oblasti personálneho manažmentu. Aké zmeny by ste dnes ešte rád videli v tejto oblasti, aby lepšie reflektovala súčasné výzvy na trhu práce a v bezpečnostných zložkách?
Základným predpokladom úspešného fungovania štátneho aparátu v oblasti ozbrojených a bezpečnostných zborov, ale aj v iných sférach pracovného prostredia, je stabilita. Štátny aparát sa nesmie správať ku svojim zamestnancom horšie ako krachujúci podnikateľ, ktorý ľuďom nevypláca mzdu a denne čelia existenčným problémom v závislosti od podnikateľského rozhodovania toho, kto im prácu dáva.
Čo Vás motivovalo vstúpiť do verejnej služby a aké priority máte pre svoje mesto Lučenec?
V roku 2014, keď som prvý krát kandidoval do komunálnej politiky, som mal dve možnosti. Buď sa budem nečinne prizerať, ako naše mesto, v ktorom od narodenia žijem, chátra, alebo sa budem snažiť niečo urobiť. Viacero mojich podnetov a návrhov uzrelo svetlo sveta, žiaľ, nie až tak rýchlo a razantne z pohľadu vedenia mesta, ako by som bol čakal. Prioritami pre mesto, v ktorom žijem, sú: efektívne hospodárenie, starostlivosť o majetok mesta, bezpečnosť občanov, vyriešenie problémov s neprispôsobivými občanmi, rekonštrukcia komunikácií, zavedenie benefitov pre občanov mesta, zavedenie transparentnosti a spravodlivosti v oblasti odpadového hospodárstva a mnoho iného. Práce je veľa…
Ste známy svojou angažovanosťou v komunitných aktivitách. Ako vnímate význam občianskej participácie a čo si myslíte, že by ľudia z regiónu mohli urobiť, aby viac prispievali k rozvoju svojho mesta či obce?
Žiaľ, komunitné aktivity časom ubúdajú. Ľudia majú svoje domáce problémy, čas zrejme venujú len svojmu najbližšiemu okoliu, ale problémom môže byť aj to, že ak aj niečo v rámci susedských aktivít vybudujete, zvyšok spoločnosti to ničí. Mnoho ľudí chce mať všetko vo svojom okolí urobené tip – top, ale keď treba priložiť ruku k dielu, je to vidieť len ako práca na sociálnych sieťach. Jednoduchým príkladom je, keď pred výťahovými dverami bytového domu necháte pokrčený papierik a sledujte koľko hodín, prípadne dní, ho nik nezodvihne a nehodí do odpadu. Žiaľ, v takejto dobe žijeme…
Ako krízový manažér ste pravdepodobne čelili situáciám, kde bolo potrebné konať pod tlakom. Ako zvládate stres v takýchto momentoch a aké techniky využívate na zachovanie rozvahy?
Mňa osobne časový stres nerozhodil z pracovného tempa. Zrejme z dôvodu dobrého plánovania pracovných aktivít a povinností. Diár a kalendár s úlohami v mojom mobilnom telefóne je na nezaplatenie.
Samospráva a komunálna politika sú často o kompromisoch. Aký bol pre Vás najťažší rozhodovací moment v politike a čo ste sa z neho naučili?
Najťažším rozhodovaním v komunálnej politike bolo určite rozhodovanie o výstavbe mestskej krytej plavárne, kde sme aktuálne na sume cca 5,7 milióna eur. Tam som pociťoval najväčšiu mieru zodpovednosti…
Ako Vás zmenilo pôsobenie v samospráve a verejnom sektore z osobného hľadiska? V čom sa dnes cítite byť iný, než keď ste začínali?
Zrejme som viac diplomat a už lepšie viem, od koho čo môžem v komunálnej politike očakávať.
Ako by ste opísali svoj osobný kompas, ktorý vás vedie v ťažkých rozhodnutiach? Na aké hodnoty sa spoliehate pri rozhodovaní, či už v práci alebo v osobnom živote?
Základom všetkých mojich rozhodnutí je zodpovednosť. Zodpovednosť voči občanom, ktorých stretávam v uliciach, obchodoch… ale hlavne zodpovednosť voči mojej rodine. Nikdy by som neurobil nič, za čo by som sa doma musel pred manželkou a dcérkou hanbiť.
Máte nejaké vzory, ľudí, ktorí vás inšpirovali počas vašej kariéry alebo života?
Určite nejaké vzory osobností mám, a rád by som mal možnosť sa dotyčným poďakovať za inšpiráciu osobne…
Keby ste mohli vrátiť čas a dať radu svojmu mladšiemu ja na začiatku kariéry, čo by to bolo? Čo by ste dnes robili inak?
Zrejme nič. Určite nie som neomylný, ale v komunálnej politike som sa vždy pre svoje mesto a jeho občanov snažil robiť maximum, a tak to aj ostane.
Ak by ste mali odovzdať jedno životné posolstvo ďalšej generácii ľudí vo vašom regióne, čo by to bolo?
Nemám rád slová: ,,Nedá sa.´´ Buď chcem, alebo nechcem. Ale rád si pomôžem slovami mojej manželky: ,,Buď to robte poriadne, alebo sa na to vykašlite.´´
Viac o práci JUDr. Jozefa Oravca môžte sledovať na jeho facebookovej stránke Lučenec – Rúbanisko II. a v prípade, že ho chcete osloviť napriamo, jeho kontakt je judr.oravec@gmail.com